يکشنبه, 9 آذر 1399
  • ساعت : ۱۶:۳۰:۴۳
نماز جمعه 6 دی ماه 98
ما در انتخاب كاندیدای مورد نظر، باید رضایت خدا ، خون سیصدهزارشهید و فرمایشات مقام معظم رهبری در نظر بگیریم
یوم ا... 9 دی ، روز تجلی خداوند بر دل مؤمنان ملت ایران است

مشروح بیانات حجت‌الاسلام و المسلمین شائق امام جمعه وحیدیه در خطبه‌های نمازجمعه (6 دیماه1398)

حجت‌الاسلام و المسلمین شائق  امام جمعه شهر وحیدیه در خطبه‌های نماز جمعه مورخ 29 آذر ماه سال 98 که با حضور باشکوه مردم ولایتمدار و شهیدپرور و بصیر بخش در  مسجد جامع شهر وحیدیه  برگزار شد

ابتداً خودم را و همه شما خوبان را به تقوای الهی سفارش می کنم

این سفارش به تقوا با بیان نورانی خدای تبارک و تعالی در قرآن عظیم الشان است که می فرماید: رحمتی وسعت کل شی ای مومنین رحمت من شامل همه چیز می شود هر چه وجود دارد رحمت ما حال او می شود این رحمتم را به سه گروه واجب می کنم یعنی حتماً شامل خواهد شد و این امر را خدا به خودش واجب می کند 1- للذین یتقون به کسانی که اهل تقوا و پرهیزکاری هستند دوم و یوتون الزکاة آنهایی که زکات می دهند و مالشان را پاک نگه می دارند علاوه بر اینکه درآمدشان پاک است بر آن درآمد پاکشان هم واجباتی که من معین کردم آنها را ادا می کنند سوم والذین هم به آیاتنا یومنون یومون آنهایی که به آیه های ما ایمان دارند خداوند این آیات را فرو فرستاده در صد و چهارده سوره قرآن عظیم الشأن 6236 آیه فرو فرستاده این آیات به جای خود اما یک عده آیات دیگر را خدا دارد که در هر عصر و هر نسلی و بعضی از مکان ها آنه آیه ها را نشان می دهد چه آیه طبیعی و شخصیت های انسانی باشد تا انسان نگاه کند تا عبرت کند و ایمانش زیاد شود .

بحث هفتگی مان در خطبه اول که عبارت بود که چه راه هایی انسان را وارد بهشت می کند

«؛ معاذ بن جبل که از یاران پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله است می گوید: در سفری با پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله بودم، در سفری به پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله عرض کردم: یا رسولَ اللَّهِ أخْبِرْنی بِعَمَلٍ یدْخِلُنِی الْجَنّةَ، وَیباعِدُنی مِنَ النّارِ، عملی را به من یادآوری کن که مرا وارد بهشت کرده و از آتش جهنّم دور کند؟  فأخْبَرَهُ إلی أن قال: ألا أُخْبِرُک بِمِلاک ذلِک کلِّه؟ قلتُ: بلی یا رسولَ اللَّهِ، پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله بعد از گفتن مطالبی به معاذ فرمود: آیا تو را خبر بدهم به ملاک و معیار این مطالب؟ گفتم: بله، فرمود:   قال: کفَّ عَلَیک هذا- و أشار إلی لِسَانِهِ- (یعنی هرچه که گفتم ریشه در زبان دارد ، نگه داری زبان است.  مادامی که زبانت را نگه نداشتی این گفته های من را نمی توانی عمل کنی قُلتُ: یا نَبِی اللَّهِ، وَإنّا لَمُؤاخَذُونَ بِما نَتَکلَّمُ به؟ گفتم: ای پیامبر آیا ما به واسطه سخن گفتن مؤاخذه می شویم؟  قال: ثَکلَتْک أمُّک، فرمود: مادرت به عزایت بنشیند ، وَهَل یکبُّ النّاسَ فی النّارِ علی وُجوهِهِم- أو قال: علی مَنَاخِرِهِمْ- إلّاحَصائِدُ ألْسِنَتِهِم؟ آیا جز این نیست که مردم برای آنچه با زبان درو می کنند در دوزخ سرنگون می شوند؟».

مردم را به صورت به جهنم نمی کشد مگر محصول زبان هایشان و اگر انسان اینطور گناهان را پیش خود در ذهنش مجسم کند ، شاید توفیق پیدا کند که آن گناه را انجام ندهد.

مثلاً خداوند در قرآن می فرماید إِنَّ الَّذينَ يَأْكُلُونَ أَمْوالَ الْيَتامى‏ ظُلْماً إِنَّما يَأْكُلُونَ في‏ بُطُونِهِمْ ناراً وَ سَيَصْلَوْنَ سَعيرا در حقیقت، کسانی که اموال یتیمان را به ظلم می‌خورند غیر از این نیست که در شکم‌هایشان آتش می‌خورند و بزودی در آتشی افروخته درآيند [لهیب آتشی را شعله‌ور کنند].

در روایت داریم پرنده نزد حضرت سلیمان (ع) آمد چون حضرت سلیمان زبان حیوانات را می دانست و پرنده گفت ای پیامبر خدا به قدری وجودم آتش گرفته که اگر آب رود نیل بر روی آن بریزی آتش وجودم سرد نمی شود حضرت سلیمان پرسید چه خورده ای ؟ گفت یا نبی الله من چیزی به غیر از دانه ای گندم نخوردم حضرت فرمود بله صبح مورچه نزد من شکایت می کرد که تو پیغمبر الهی و سلیمان هستی و نشستی با این قدرتت از جلوی لانه من یک دانه گندم را بردن  ، حضرت از موچه سوال کرد که چه چیزی خوردی پرنده گفت یک دانه گندم

انسان که  درآمدش حرام شد بدن می سوزد  و دیگر خوراکش گوارای وجودش نخواهد شد. و از مال و ثروتی که بدست آورده لذت نمی برد چون درآمدش حلال نبوده ، اگر ما این گناهان را برای خودمان مجسم کنیم که انسان به خاطر یک عملی به آتش جهنم افکنده می شود دیگر گناه را انجام نخواهد داد.

خیلی وقتها ما با یک حرف آبرو ، شخصیت و جایگاه اجتماعی فردی را از او می گیریم و اگر هر چقدر پول هم خرج کند دیگر آن آبرو برایش برنخواهد گشت . پس ما باید راجع به این موضوع غفلت نکنیم .

قرآن کریم می فرماید : وَلَا يَغْتَب بَّعْضُكُم بَعْضًا أَيُحِبُّ أَحَدُكُمْ أَن يَأْكُلَ لَحْمَ أَخِيهِ مَيْتًا

 که غیبت نکنید زیرا شما دوست دارید گوشت بردار مرده خودتان را بخورید  مگر در روایت نداریم که غیبت کردن گناهش از هفتاد بار زنا کردن بدتر است .

پیامبر اعظم صلّی الله علیه و آله در حدیثی فرمود: «دِرهَمُ رِباً یأکُلُهُ الرَّجُلُ وَ هُوَ یعلَمُ أشَدُّ مِن سِتَّةٍ وَ ثَلاثِینَ زَنیةٍ وَ إنَّ أربی الرِّبا عِرضُ الرَّجُلِ المُسلِمِ؛ درهمی که انسان از ربا به دست می‌آورَد، گناهش نزد خدا از سی و شش زنا بزرگ‌تر است و از هر ربا بالاتر آبروی مسلمان است».

 در نتیجه بدتر از ربا ، بردن آبروی مسلمان است و

 

امام جمعه شهر وحیدیه در خطبه دوم هم مجدداً همه نمازگزاران را به تقوای الهی سفارش کرد.

حضرت علی (ع) فرمود: وَ طَلَبْتُ اَلْكَرَامَةَ فَمَا وَجَدْتُ إِلاَّ بِالتَّقْوَى اِتَّقُوا لِتَكْرُمُوا و طلب كردم بزرگوارى را پس نيافتم مگر بپرهيزكارى بپرهيزيد تا آنكه بزرگوار شويد

اگر می خواهید در نزد خدا بزرگوار شوید ، تقوا پیشه کنید تا نزد خدا بزرگ شوید.

شنبه 7 دی سالروز تشکیل سواد آموزی به فرمان امام رضوان الله علیه در سال 1358 است : از خصوصیات یک رهبر الهی و آسمانی عبارت است از اینکه آن نقصان و کمبودهائی که در جامعه وجود دارد و اجتماع بشری را عقب نگه داشته به آن نقصان ها بپردازد ، امام ره از همان اول پیروزی انقلاب بعضی از شکاف هایی که در جامعه بود به فکر آن شکاف ها بود از جمله آن نقصان ها که امام (ره) تشخیص می دادند تعداد بی سوادی درمملکت به بسیار زیاد است و از این بی سوادی هم دشمنان اسلام سوء استفاده می کردند ، فلذا فرمان عمومی نهضت سواد آموزی را دادند و یک نهضتمان این بود که محمد رضا پهلوی را از مملکت بیرون بکنیم ، دیو ظلم را بیرون کنیم و نهضت دیگرمان عبارت از اینکه دیو جهل و بی سوادی را از مملکتمان دور بکنیم فلذا در کمترین مدت آمار بی سوادی جابجا شد یعنی هنوز ده سال از عمر نهضت سواد آموزی نگذشته بود که هفتاد درصد بی سواد و عقب ماندگان  که در سن تحصیل بودند در جامعه بسیار زیاد بودند الحمدالله آن گزینه جای خودشان را عوض کردند. ، هفتاد درصد باسواد و سی درصد بی سواد ، این آمار تقریباً برای سال 1369 است که عرض می کنم ، بعد از آن به نقطه مطلوب رسید و الان ما کمترین افراد را داریم که در سن تحصیل از درس و تحصیل عقب مانده اند. آموزش و پرورش و نهضت سواد آموزی در کنار هم از تعهدی که اهل ایمان داشتند استفاده کردند و در نتیجه بیسوادها راغب شدن که سواد بیاموزند و با سواد ها هم داوطلب شدند که سواد یاد بدهند این بسیار مهم که نهضت عظیمی بود و به برکت حضرت امام و بینش حضرت امام رضوان الله تعالی علیه الحمدالله رب العالمین پیش رفتیم البته قبل از انقلاب هم اکابر بود یعنی بزرگسالان مدارس و برنامه ای بود اما اینجور نبود که رهبر دینی و مرجع تقلید که مردم با تمام وجود به آن عشق می ورزند حکم و تکلیف الهی بکنند که بی سوادها یاد بگیرند و باسوادها یاد بدهند الحمدالله رب العالمین در این زمینه سه بار مملکت ما جایزه بین المللی ژنو را کسب کرده است . و در این مدت بسیار کم ایران اسلامی به این مقام نائل آمده است .

دوشنبه 9 دی روز بصیرت و میثاق امت با ولایت سال 1388 درست ده سال پیش که هفته های پیش در خطبه ها عرض کردم که هیچ وقت نشده در مملکت ما هر از چندگاهی فتنه ای نباشد از اولین روز های پیروزی انقلاب تا کنون ، دشمنان فتنه ها و توطئه های فراوانی مثل جنگ هشت ساله دفاع مقدس ، جنگ های داخلی مثل غائله کردستان ، آذربایجان ، گنبد و کوی دانشگاه و غیره راه انداختند اما به موقع توسط مدیریت انقلاب که به دست امام رضوان الله تعالی علیه بود و بعد از امام هم به دست مقام معظم رهبری خوب مدیریت شده و نظام و ملت را از این گردنه های خطرناکی و خوابی که دشمنان اسلام دیده بودند رد کردند ، مقام معظم رهبری 9 دی فرمود روز بصیرت و مجاهدت مردمی ، بعد از آنی که از اوایل خرداد تا دیماه یعنی هشت و نیم ماه دشمنان اسلام انتخابات را بهانه قرار دادند و در نتیجه توطئه و فتنه به راه انداختند و برای مردم مشکل ایجاد کردند. که مردم دیدند فتنه گران انتخابات را بهانه کردند و در روز عاشورا کف و سوت و هنجار شکنی می کردند و اصل اسلام مورد هجوم قرار می دهند و شعارهای ساختار شکن می دهند دیدند که مسئله چیزی دیگر است اینها می خواهند با اساس این ملت و با اساس این نظام بازی کنند یعنی  پرچم امام حسین(ع) را آتش زدند و در روز عاشورا کف و سوت زدند و به اسلام توهین کردند.  در نتیجه مردم هنجار شکنی فتنه گران را تحمل نکردند و در روز سیزدهم محرم یعنی در 9 دی 1388 مردم مثل سیل خروشان به خیابان ها ریختند و حساب فتنه گران را کف دستشان گذاشتند و درس فراموش ناشدنی به دشمنان اسلام دادند . مردم و ملت از همان اول می دانستند این فتنه از کجا آب می خورد و برنامه ریزی شده ، ما سکوت کرده بودیم ایندفعه که شما اصل نظام را نشانه گرفته اید  ما هم اصل قبله گاه شما یعنی آمریکا و اسرائیل ، آل سعود و مرتجعین منطقه را نشانه می گیریم و رابطه شما با آن مزدوران بین المللی را قطع می کنیم این ملت فدای نظام است ، و فدای انقلابی است که این انقلاب نزدیک به سیصد هزار شهید برای استقلال و تثبیت انقلاب اسلامی فدا کرده و در این چهل سال هیچ وقت احساس خستگی نکردند فلذا مردم حساب شان با توطئه گرانی مثل شماها یکسره کردند و رفتند مثل موش های خیانت کاری که می آیند و  اموال مردم را به نجاست می کشنند و از بین می برند به سوراخ های خودشان خزیدند.  

این ملت در  زمان جنگ می گفتند این ملت هزار دام را شکستند که این صدام است

فتنه ای که در دیماه سال 1396 کردند نتیجه توطئه هایشان به کجا رسید و توطئه آبان ماه به کجا رسید

ای مگس عرصه سیمرغ نه جولنگه توست عرض خود می بری زحمت ما می داری

همین توطئه آبان ماه گذشته به کجا رسیده است ، دشمنان ما هم ابله و نادانند و هم پول هایشان زیاد چون وابسته به ابرقدرتها هستند پولشان زیاد است ، سازمان دهی می کنند این دفعه بیایند یک ضربه شصتی نشان بدهند هر روز در هر دوره توطئه شان خفیف تر و در دست ملت راحت تر خنثی تر و از بین می رود هر روز  خوارتر و ذلیلتر خواهند شد.

روز 9 دی ، روز تجلی خداوند است  بر دل مؤمنان انداخت که اینطور به صحنه آمدند ، آمریکا و اسرائیل را خوار کردند  و 9 دی روز موقعیت شناسی ملت ، مردم به موقع به صحنه بیایند و جواب دشمنان اینطور بدهد ، هرکجا مردم در صحنه بودند ، مشکلی بوجود نخواهد آمد ، امام رضوان ا... تعالی علیه فرمود هرحکومت و نظامی که ملت پشت سرش حامی و پشتیبانش باشد حتی اگر تمامی ابرقدرتها حمله و هجوم بیاورند آن ملت و نظام پایدار می ماند اما نظامی که ملت پشتش نباشد آن نظام شکست می خورد اگر تمام قدرتها هم از آن حمایت کنند مثل محمدرضا پهلوی که هم شرق و غرب از او حمایت می کرد آیا توانست دوام بیاورد ، نتوانست اما چهل سال انقلاب ، و نظام ما انواع و اقسام توطئه ها را پشت سر گذاشته و جنگ هشت ساله ، جنگ کردستان ، توطئه های آذربایجان ، کردستان ، با اینکه وابسته ابرقدرت ها و پیشرفته ترین سلاح ها را در اختیار داشت نتواستتند در برابر ملت ایران دوام بیاورد و پا به فرار گذاشت .

در نتیجه کشورمان توطئه و فتنه های فراوانی مانند جنگ های داخلی مثل غائله های کردستان ، گنبد ، آذربایجان و جنگ هشت سال دفاع مقدس  و انواع و اقسام توطئه ها را پشت سر گذاشته است

اگر مردم در انتخابات شرکت کنند و به افراد صالح و طبق شاخصه های امام (ره) و  رهبر معظم انقلاب رأی بدهند و مجلس مانند مجلس اول  کشور را از بحرانی که بود و متعهدانه عمل کردند و از گردنه سخت عبور خواهند داد. اما اگر چنانچه در انتخابات مجلس قومیت گرایی کنیم و بگوییم چون این همشهری و هم زبان است او رأی بدهم ، و نباید به هم زبان بودن را ملاک فرد قرار بدهم و مهمتر از آن همدل بودن ، همشهری بودن مهم نیست ، بلکه هم عقیده بودن مهم است ، بعضی ها در زبان اطاعت از شاخص هایی که رهبری گفتند می گویند اما متأسفانه وقت رأی دادن قومیت گرایی و قبیله گرایی و باندبازی می کنند و ما در انتخاب کاندیدای مورد نظر باید رضایت خدا و خون سیصدهزارشهید و فرمایشات مقام معظم رهبری در نظر بگیریم رای بدهیم و دقت لازم داشته باشیم که شاخصه های رهبری در کدام کاندیدا نزدیک تر است و آن فرد رأی بدهیم در نتیجه اگر ما نماینده خوبی را انتخاب و وارد مجلس کنیم شک نداشته باشید که آنها هم وزیر خوبی را انتخاب و  اگر اینطور شد ،کشور خوب پیش می رود و مملکت را از این همه مشکلات نجات خواهند داد.

آیت ا... بهجت ره می گفت عبادت مثل لیمو شیرین است چون لیموشیرین تا زمانی بُریدی باید بخورید والا اگر دیر بخوری تلخ می شود ، تأخیر نماز نتیجه اش می شود تأخیر در ازدواج ، تحصیل ، اشتغال و غیره و ریشه اش برمی گردد به تأخیر نماز ، چرا کارها خوب پیش نمی برد و باید ببینم آیا من به افراد خوب و صالح داده ام ؟

اما اگر دیدید کارها خوب پیش نمی رود معلوم میشود که من خوب رأی نداده ام ، و از این وضعیتی که در مملکت است معلوم می شود خوب رأی ندادیم ، در نتیجه اگر ما طبق معیار هایی که امام صادق(ع) فرموده و به شاخصه هاییکه امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری تعیین کردند رأی دهیم کارها خوب پیش می رود ، دیگر نماینده مجلس دنبال رانت خواری نمی رود و اگر اینطور نباشد ما هر روز شاهد  سلطان های طلا،سلطان آهن ، سلطان قیر و سلطان مرغ و سلطان های دیگر باشیم. و جلوی این ناکارآمدی را باید نماینده مجلس بگیرید که نمی گیرد. و نماینده را چه کسی انتخاب کرده است ؟

 

 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.7.4.0
    V5.7.4.0