دوشنبه, 7 مهر 1399
  • ساعت : ۲۰:۳۳:۲۹
نماز جمعه 27 تیر 99
به علت غفلت و سهل انگاری مسئولین، گرانی در مملكت بیداد می كند

 

حجت‌الاسلام‌والمسلمین شائق امام‌جمعه شهر وحیدیه در خطبه‌های نماز جمعه مورخ 27 تیر ماه سال 1399 که با حضور باشکوه مردم ولایتمدار و شهیدپرور و بصیر بخش در  مسجد جامع شهر وحیدیه  برگزار و امام‌جمعه شهر وحیدیه مطالبی به شرح ذیل عنوان نمودند:

طبق وظیفه هر امام‌جمعه‌ای ابتدا خودم و شما را به تقوای الهی سفارش می‌کنم .

خداوند در قرآن کریم آیه شریفه 2 سوره مائده می فرماید:   وَتَعَاوَنُوا عَلَى الْبِرِّ وَالتَّقْوَى و یکدیگر را بر انجام کارهای خیر و پرهیزکاری یاری نمایید .

امام جمعه وحیدیه در تفسیر آیه فوق افزود : بعضاً ما فکر می کنیم که تعاون فقط در ساختن پل ، مسجد و راهسازی ، درمانگاه و غیره است اما در تقوا هم باید ما تعاون داشته باشیم و دست های یکدیگر را بگیریم به عنوان مثال اگر  کسی را ببینیم در انجام واجبات الهی اش کوتاهی و به آن عمل نمی کند او را راهنمایی و کمکش کنیم در نتیجه این تعاون بر تقوا است .

وی تصریح کرد : اگر در جامعه تعاون در تقوا نباشد، تعاون برّ و نیکوکاری هم از بین خواهد رفت .فلذا خداوند در ادامه این آیه می فرماید : وَلَا تَعَاوَنُوا عَلَى الْإِثْمِ وَالْعُدْوَانِ و یکدیگر را بر گناه و تجاوز یاری ندهید ، وَاتَّقُوا اللَّهَ  إِنَّ اللَّهَ شَدِيدُ الْعِقَابِ و از خدا پروا کنید که خدا سخت کیفر است. در نتیجه اگر خدا از کسی انتقام بگیرد انتقامش سخت است و از آن رهایی و خلاص نمی یابند لذا از جمله تعاون برتقوا همین رزمایش مواسات مومنانه بود که بعد از تذکر مقام معظم رهبری آحاد مومنین ، نهادها و ارگانها ، مردم و مؤمنین و کسانی که در مساجد و حسینیه ها نقش آفرینی می کردند این دفعه با پیام مقام معظم رهبری به صحنه آمدند و آنهایی که در اثر شیوع بیماری کرونا از نظر اقتصادی زندگیشان دچار سختی معیشت شده بود ، کمک کردند و خانواده های نیازمند را شناسایی و  کمک های مردمی را در بین فقرا و نیازمند توزیع کردند و این جای تقدیر و تشکر دارد و این موارد مصداق آیه تعاونوا علی البر است .

امام جمعه وحیدیه در ادامه به بیانات مقام معظم رهبری در دیدار ویدئو کنفراسی با نمایندگان مجلس اشاره کرد و گفت حضرت آقا چند مورد را برجسته بیان فرمودند یکی از آنها تشیع جنازه سردار حاج قاسم سلیمانی بود و دوم شرکت مردم در انتخابات مجلس بود که مردم عزیز با آن مشکلات فراوان به صحنه آمدند و به چهره های انقلابی و وفاداران به شعارهای انقلاب رای دادند و با توجه بیماری کرونا که چند وقتی مملکت ما را آلوده کرد ، مردم صحنه انتخابات را ترک نکردند و یک هفته قبل از انتخابات مردم در هوای بسیار سرد و برفی در راهپیمایی روز 22 بهمن ماه حماسه آفریدند . این خیلی مهم است ، سپس مقام معظم رهبری در کنار برجستگی ها و درخشندگی های این حرکت بسیار بزرگ یعنی سه حرکت عظیم ، رزمایش مواسات مومنانه و همدلی را بیان فرمودند که بعد از فرمایش حضرت آقا کسانی که امکانات و سرمایه داشتند به صحنه آمدند در نتیجه خانواده های صدمه دیده و آسیب دیده از کرونا را شناسایی کردند و در دل شب به خانواده های نیازمند کمک و امکانات مورد نیازشان را رساندند و این کارها بسیار باعظمت و نمونه تقوا و تعاون نیکی و دست یکدیگر را گرفتن است .

 

 

 

خطبه دوم نماز جمعه (27 تیرماه 1399)

امام‌جمعه شهر وحیدیه در خطبه دوم مجدداً همه نمازگزاران به تقوای الهی سفارش و سپس به تفسیر و شرح حدیث ذیل بیان نمودند.

رسول الله صلي الله عليه و آله و سلم می فرماید : مَن أحَبَّ أن يَكونَ أكَرَمَ النّاسِ فَليَتَّقِ اللّه َ و مَن أحَبَّ أن يَكونَ أقوَى النّاسِ فَليَتَوَكَّل عَلَى اللّه ِ و مَن أحَبَّ أن يَكونَ أغنَى النّاسِ فَليَكُن بِما في يَدِ اللّه ِ أوثَقَ مِنهُ في يَدِهِ ؛

هركه دوست دارد گرامى ترينِ مردمان باشد ، بايد از خدا پروا كند ؛ و هركه دوست دارد توانمندترينِ مردمان باشد ، بايد بر خدا توكّل كند ؛ و هركه دوست دارد بى نيازترينِ مردمان باشد ، بايد به آنچه نزد خداست بيشتر از آنچه در دست خود اوست ، اعتماد داشته باشد .

وی در تفسیر این حدیث افزود : انسان باید به سرمایه و اموال خودش افتخار نکند فلذا همه باید به نعمت هایی که دست خدا است اعتماد کنیم  نه به امکاناتی که در دست خودمان است .

وی در ادامه به مناسبت‌های مهم هفته آینده به تشریح و تبیین موارد ذیل پرداخت:

امروز جمعه برابر با 27 تیرماه سال 1367 سالروز قبول قطعنامه آتش بس 598 در جنگ و دفاع هشت سال در برابر بعثی و صهیونیستی های عراق است .

امام جمعه وحیدیه افزود : صدامیان ، مرتجعین منطقه و آمریکا و پیروان غرب گرای آمریکایی در دنیا طوری جوسازی و تبلیغات کرده بودند که ایران جنگجوست و نمی خواهد منطقه صلح و آرامش داشته باشد  فلذا ایران هیچ قطعنامه ای را امضا نخواهد کرد  که بعد از این تبلیغات امام (ره) در پیامی فرمود در منطقه تب و تاب جنگ به جز سقوط صدام نخواهد  بود  بالاخره کار به آنجا رسید و عواملی رخ داد تا امام رضوان تعالی علیه با وجود اینکه دشمنان اسلام می خواستند  ایران را در بن بست عظیمی قرار دهند ، قطعنامه را قبول کردند .

وی اظهار داشت :  درسته که امام خمینی(ره) فرمودند قبول قطعنامه جام زهری است که سرکشیدم اما بعد از قبول قطعنامه در دیدار فرمانده کل سپاه آقای محسن رضایی فرمود که ما در قالب قبول قطعنامه 598 به یک صلحی پایدار در منطقه فکر می کنیم .

 خطیب نماز جمعه شهر وحیدیه در ادامه افزود : دشمن خیال می کرد که ایران از روی ضعف قطعنامه را قبول کرده است که بلافاصله در 29 تیرماه امام (ره) با پیامی عوامل قبولی قطعنامه و موضع کشورمان بعد از قبول قطعنامه را به مردم بیان فرمود . اما دشمن خیال می کرد که ایران ضعیف شده و قطعنامه را قبول کرده ، که از 31 تیرماه یعنی چهار روز بعد یک حمله سراسری در اکثر مرزهای ایران از مریوان ، خرمشهر، شملچه ، و عملیاتی که منتهی شد به عملیات مرصاد در مناطق گیلانغرب ، کرمانشاه ، کرند ، اسلام آباد غرب و به این نقاط حمله کردند و در پرده ای از هجوم مغول گونه مرزها را پوشانیدند . مقام معظم رهبری آن زمان بعنوان رئیس جمهور پیام داد که من خود به جبهه می روم و جان نا قابلم را در راه حفظ مملکت و مرزهای میهن اسلامی مان فدا می کنم . پس از پیام امام (ره) و مقام معظم رهبری مردم به جبهه ها آمدند و وضعیت به جایی رسید که ازدحام نیروهای مردمی جهت مقابله با منافقین به حدی رسید که از سمت همدان به سمت غرب کشور امکانات ترابری جوابگوی اعزام رزمندگان به جبهه ها نبود و اکثر رزمندگان اسلام با پای پیاده به جبهه ها می رفتند ، فلذا دشمنان اسلام بار دیگر شکوه ، عظمت ، غیرت ، مردانگی و شجاعت و حماسه آفرینی ملت ایران را به عینه دیدند و به این نتیجه رسیدند که ملت ایران خستگی ناپذیرند و دست از اصول انقلابی خود  بر نمی دارند و قدمی در مقابل دشمن عقب نشینی نمی خواهند کرد.

سه شنبه 29 ذی القعده شهادت امام جواد علیه السلام است پیشاپیش شهادت مظلومانه این امام همام و مظلوم را خدمت همه علاقمندان حضرت تسلیت عرض می کنم .

چهارشنبه یک ذی الحجه سالروز ازدواج حضرت علی (ع) با حضرت زهرا (س) است در سال دوم هجری یعنی دو سال بعد از هجرت پیغمبر (ص) عظیم الشان اسلام از مکه به مدینه این ازدواج پرمیمنت انجام گرفت و حاصل آن مَرَجَ الْبَحْرَیْنِ یَلْتَقِیانِ دو دریای رسالت و امامت به هم متصل شدند و نتیجه این ازدواج امام حسن مجتبی (ع) ، امام حسین(ع) ، حضرت زینب کبری (س) و حضرت ام کلثوم (س) شد . و این ازدواج در این موقعیت با فروختن زره جنگی علی (ع) و تهیه اقلام جهازیه آن زمان صورت گرفت.

وی در ادامه تصریح کرد : متأسفانه به علت غفلت و سهل انگاری مسئولین گرانی در مملکت بیداد می کند  که امیدواریم ان شاءا... به خودشان بیایند .

وی عنوان داشت: بنده اهل تاخ و تاز کردن به مسئولین نیستم اما آقای رئیس جمهور  در تبلیغات انتخاباتی اش می گفتند دیگر قیمت دلار مثل آسانسور هر روز بالا و پایین نخواهد رفت ، اما الان  ما فقط بالا رفتن قیمت دلار را می بینیم و پایین آمدنش را نمی بینیم ، آقای رئیس جمهور و تیم اقتصادی دولت تو رو به خدا قسم به وضع جامعه برسید ، شما را به خون شهدا و امام شهیدان قسم به خاطر رضای خدا طرح و  حرکتهای جهادی انجام بدهید، ما هم بی انصاف نیستیم می دانیم تحریم های دشمنان، فشار روز افزون استکبار جهانی آمریکا بی تأثیر نیست ، اگر تأثیر آن تحریم ها فشار حداکثری پنجاه درصد باشد ، پنجاه درصد مشکل  داخلی داریم ، ملت آگاه و عزیز ما هر زمان که ببینند مشکل از سمت دشمن است تحمل می کنند ، اما اگر ببینند سستی از سوی مسئولین داخلی است این برای مردم تحملش سخت است . ما که می گوییم باید جوانان از ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت زهرا (س) الگو بگیرند باید در دست جوانان ما چیزی باارزشی باشد که بتواند با آن زندگی خودشان را شروع کند ، اما اجاره ها سرسام آور، قیمت بالای طلا ، وسایل زندگی چطوری ازدواج کنند .

 مقام معظم رهبری در دیدار نمایندگان مجلس اولویت وظایف نمایندگی را بیان فرمودند از جمله یکی از آنها همین مسائل اقتصادی بود فلذا اگر معتقدین جنگ ، جنگ اقتصادی است چه حرکت اقتصادی باید انجام بدهید .

وی در ادامه به قسمتی دیگر از بیانات مقام  معظم رهبری در دیدار با نمایندگان مجلس اشاره و افزود : مقام معظم رهبری در بخش دیگر از بیاناتش افزود مجلس جای سوال و استیضاح و اینها حق مسلم نمایندگی است ، اما باید اخلاق دینی را هم در نظر بگیرید و فلذا  با ناسزاگویی و اهانت مسئله سوال کردن و استیضاح پیش نمی رود .

وی با انتقاد از کوتاهی برخی از مسئولین افزود : مسئولین نباید در مسائل اقتصادی کوتاهی کنند و مجلس هم با ریل گذاری قانونی برای مسائل اقتصادی پیش برود و شمشیر نظارت مجلس بالای سر مسئولین باشد و در نتیجه با این وضعیت می توانیم کارها را پیش ببریم و اکثر مشکلات حل خواهد شد و مردم می توانند یک نفس راحتی بکشند .

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.7.4.0
    V5.7.4.0